sobota, 20 lutego 2016

Tuaregowie

Sahara to pustynia - jest największa na świecie, zajmuje ok. 9 milionów km kw i wchodzi w skład terytoriów 11 państw. Ale granice to rzecz umowna: wytyczone na papierze nie mają znaczenia dla prawdziwych mieszkańców tych ziem: nomadów, którzy prastarymi szlakami karawan także i dziś przemierzają jej bezkres. W starożytności były to karawany liczące nawet i tysiąc wielbłądów, transportujących z głębi afrykańskiego lądu sól, złoto i niewolników. Dziś wprawdzie i tu dotarła cywilizacja, bo częściej zamiast wielbłądów drogami mkną ciężarówki z towarami, a w namiotach Berberów i Tuaregów stoją telewizory, ale dla wielu plemion wędrówka z wielbłądami po pustyni to wciąż nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, lecz także cały styl życia.


Zajmują się wypasem zwierząt (np. owiec, kóz, wielbłądów) oraz transportem karawanowym. Prowadzą koczowniczy tryb życia. Są znane przypadki uprawiania przez nich roli na obszarach Sahelu, jednak stoi to w niezgodzie z ich tradycją. Hodowla wielbłądów, która stanowi ważną część ich tradycji (mają wiele słów na określenie tych zwierząt), została ograniczona ze względu na nowe środki transportu (samochody), jak i postępującą w ostatnich latach urbanizację ludności.



























Kobieta ma silną pozycję w społeczności – zajmuje się edukacją dzieci, przechowywaniem tradycji, prowadzeniem spraw domowych w czasie nieobecności męża. Dawniej (przed okresem kolonialnym) kobiety tuareskie posiadały dziedziczny majątek, którego minimum stanowiło bydło i namiot, same wybierały sobie mężów.













Zdjęcia wykonał Mirosław Lubarski 
tekst: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tuaregowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz